Kumlama ve Boyama

Kumlama işlemi, metal veya paslanmaz çelik üzerinde bulunan yağı, kiri, pas ve korozyonu temizleme amacı ile yapılan ve tekrar boyamaya elverişli hale getiren yüzey temizleme yöntemidir. Kumlama işlemi ile uzun vadeli paslanmaz çeliğin dayanıklılığı arttırılabilir. Denizli ve çevresindeki tüm kumlama ve boyama işlemleriniz için Zeytaş Çelik Makina’yı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz kumlama ve boyama işlemi usta ellerde en güzel şekilde yapılır.

Kumlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilinen iki kumlama yöntemi bulunuyor. Bu kumlama yöntemleri “manuel kumlama” ve “otomatik kumlama” olarak adlandırılır. Manuel kumlama, kişinin bireysel ihtiyaçlarına yanıt verir. Kendi işinizin ölçülerinde dilediğiniz gibi kumlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak otomatik kumlama belirli standartlara sahiptir. Bu sebeple bu kumlama yöntemi, belirli standartlar çerçevesi içinde iş yapan firmalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Denizli’de ihtiyacınız olan kumlama yöntemi hizmetini Zeytaş Çelik Makina ile alabilirsiniz. Otomatik kumlama, bizzat özel tasarlanmış olan kumlama makineleri ile yapılır. Manuel kumlama yöntemi herhangi bir standart gerekmeden, istenilen ölçülerde yapılabilir. Fakat otomatik kumlama belirli ölçütler içerisinde yapılır. Bu yüzden manuel kumlama birçok kişi tarafından tercih edilirken, otomatik kumlama büyük firmalar tarafından tercih edilir.

Kumlama Çeşitleri

Kumlama çeşitleri ölçü bakımından yüzeyin durumuna göre sınıflandırılabilir. Yüzey aşındırmanın miktarı ile kumlama çeşitleri ortaya çıkar. Bu ölçüler şöyle sıralanabilir:

-SA ½

-SA 1

-SA 1 ½

-SA 2

-SA 2 ½

Bu ölçüler yüzey aşındırma miktarına paralel olarak artar. Örnek olarak: Pas tortu bir hale gelmişse, kumlama işlemi SA 3 ölçüsünden başlayarak tortunun miktarına paralel bir şekilde yükselir.

Kumlama Hangi Yüzeylere Yapılır?

Bir diğer soru ise kumlamanın hangi yüzeylere yapıldığı. Çelikten bakıra, saçtan tahtaya, aklınıza gelebilecek tüm yüzeylerde kumlama işlemi gerçekleştirilebilir. Hassas yüzeylerin hasar görebileceğine dair bir algı bulunsa da bu doğru değildir. Hassas yüzeylere özel olarak uygulanılan basınç, miktar gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Sizler de dilediğiniz yüzeyde gerçekleştirmek istediğiniz kumlama ve boyama işlemini Zeytaş Çelik Makina ile kolayca sonuca kavuşturabilirsiniz.

Shopping Basket